A Nemzeti Tudósképző Akadémia és a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítványt kiemelt célja, hogy a diákokat már középiskolás korukban bevonja a kutatási lehetőségekbe, felkeltse az érdeklődésüket az egészségügyi pálya iránt. Ehhez a kezdeményezéshez kapcsolódott az Egri Markhot Ferenc Kórház, lehetőséget adva arra, hogy az érdeklődő tehetséges középiskolás diákok megismerjék az intézmény laborjait, technikai felszereltségét, az ott folyó magas szintű munkát és elköteleződjenek az egészségügyi pálya iránt – közölte a kórház.

A Nemzeti Tudósképző Akadémia elődje Szegedi Tudós Akadémia néven 2012-ben indult, amikor a világhírű magyar tudós Szent-Györgyi Albert Nobel-díjának 75. évfordulóját ünnepelték Szegeden. Ekkor a megemlékezés sorozatra kilenc Nobel-díjas kutató látogatott el Szegedre. A sikerből kiindulva 2013-ban létrehozták a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítványt, amelynek rövidtávú célja az orvosbiológiai kutatások iránt érdeklődő tehetséges fiatalok felkarolása, tudományos kutatásuk támogatása, a tudós életpálya vonzóvá tétele, és hosszabb távon a fiatal kutatók Magyarországon tartása. 2012 óta évente két alkalommal -Európában egyedülálló módon- rendezik meg a „Nobel-díjasok és tehetséges diákok találkozó”-ját, amikor középiskolások és egyetemisták Nobel-díjas előadást és kutatók előadásait hallgatják meg. 2021 szeptemberétől a Nemzeti Tudósképző Akadémia új szintre került, mert az egyetemista hallgatók tehetséggondozása mellett beindította a Középiskolai Képzési Programot. A hazai tehetséggondozásban egyedülálló kezdeményezés újdonságát az adta, hogy a középiskolában dolgozó szakemberek fejlesztési tapasztalatait ötvözi az egyetemek oktatóinak szaktudásával. A gimnazisták képzése hat Országos Képzési Központban történik, amelyhez Területi Képzési Központok csatlakoznak.

2022. októbertől vesz részt az Egri Dobó István Gimnázium a képzési programban, és Egri Területi Képzési Központként várja a környező középfokú intézmények csatlakozását. A központ koordinálását Dr. Veresné Kis Krisztina Szent-Györgyi Vezető Tanár végzi, akihez Szent-Györgyi Tanárok és Szent-Györgyi Diákok kapcsolódnak. Az iskolahálózat kiépítése zajlik, jelenleg öt intézmény (Egri Dobó István Gimnázium, Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium, Neumann János Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium, Egri Pásztorvölgyi Általános Iskola és Gimnázium, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Gyakorló Általános, Közép-, Alapfokú Művészeti Iskola és Pedagógiai Intézet) csatlakozott a programhoz. A területi központokban tehetséggondozó programokon, laborgyakorlatokon, előadásokon vehetnek részt a diákok és külső helyszínek felkeresésére is lehetőség nyílik. A vizsgálatok elvégzéséhez az alapítvány felszereléseket, korszerű eszközöket biztosít. Az országos központok központi laborgyakorlatokat is szerveznek és évente kétszer Szegeden, Nobel-díjasok konferenciáján vehetnek részt a programban résztvevők.

Forrás: egerhirek.hu, fotó: Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet