Idén január 23-a és 29-e között tartották kontinens-szerte az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét eseményeit, amelyet a European Cervical Cancer Association (ECCA) kezdeményezéséhez csatlakozva, tizedik alkalommal szervezett meg hazánkban a Mályvavirág Alapítvány.

Az idei kampány címe: Gyöngyőrzők.

Gyöngyőrző mindenki, aki foglalkozik a méhnyakrákkal, a prevencióval, aki elmegy szűrésre, aki továbbadja a HPV-megelőzés üzenetét, és aki gyöngyből karkötőt fűz, ugyanis a gyöngy a humán papillomavírus elleni védekezés szimbóluma. Gyöngyőrzők azok az orvosok, nőgyógyászok, onkológusok, daganatsebészek és további szakemberek is, akik nap, mint nap felveszik a küzdelmet a méhnyakrák ellen.

A Megelőzési Hét alkalmából ebben az évben is rengetegen, köztük az országos Mályvavirág Pontok, több mint 200 település, védőnői szolgálatok, Egészségfejlesztési Irodák csatlakoztak a programhoz előadásokkal, beszélgetésekkel és az elmaradhatatlan gyöngyfűzéssel. Az országszerte elkészített gyöngy karkötőket ezúttal is eljuttatják nőgyógyászati daganattal érintetteknek, azzal az üzenettel, hogy nincsenek egyedül.

“Azt szeretnénk, ha ezen a héten minden nőhöz és férfihez eljutna, mennyire fontos a HPV-prevenció, hiszen a vírus a méhnyakrák mellett számos további daganatos betegséget is okozhat. El kell járnunk szűrésre, meg kell fontolnunk a HPV elleni védőoltást, beszélnünk kell a HPV-ről. Nem engedhetjük, hogy ez a téma tabu legyen!” - fogalmaz Tóth Icó, a Mályvavirág Alapítvány elnöke.

Az Alapítvány hazai és nemzetközi platformon is azért dolgozik, hogy elősegítse az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azon célkitűzésének megvalósulását, hogy a méhnyakrák teljesen eltűnjön a Föld színéről. Ehhez a WHO szerint arra van szükség, hogy 15 éves korukra a lányok legalább 90 százaléka megkapja a HPV elleni védőoltást, a felnőtt nők legalább 70 százaléka rendszeresen járjon szűrésre, illetve azon nők közül, akiknél elváltozást okoz a HPV, legalább 90 százalék kapja meg a megfelelő kezelést akár rákmegelőző állapot, akár rákos invazív állapot fennállása esetén.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház Szülészeti és Nőgyógyászati Centruma a Mályvavirág Alapítvány Méhnyakrák megelőzési, szűrési és gyógyítási programjának elkötelezett támogatója. A méhnyakrák a világon a 4. leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganatos betegség a nők körében, Magyarországon is több mint ezer ilyen betegséget diagnosztizálnak évente. Tudományosan alátámasztott tény, hogy a méhnyakrák kialakulásáért 97-99 százalékban a humánpapilloma vírus fertőzés a felelős.

A nőgyógyászati és daganatsebészeti osztály megyei centrumként aktívan kiveszi a részét a humánpapilloma vírus elleni védőoltás szükségességére való tájékoztatásban a fiatalok körében. Emellett több tízezres számban végzi a méhnyakrák megelőző kóros állapotainak, valamint a humánpapilloma vírus fertőzésének szűrését.

A méhnyakrák megelőző állapotait, a már kialakult betegséget az osztály nőgyógyász szakorvosai a kórház onkológus szakorvosaival közösen, komplex kezelési protokoll szerint látják el. A szükséges gyógyító beavatkozások, a műtétek, a kiterjedt radikális műtétek, a kemoterápia és a sugárkezelések alkalmazásával nagyon sok betegnek adták vissza az egészségét.

A kórház a jövőben is nagy elhivatottsággal folytatja felvilágosító és szűrő-, gyógyító tevékenységét, ezért is csatlakozik teljes szívvel az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hetéhez.

A HPV-ről:

A humán papillomavírusnak több mint 200 altípusa ismert. Legtöbbjüket az emberi immunrendszer legyőzi anélkül, hogy a fertőzést egyáltalán észrevennénk. Az alacsony kockázatú típusok nem rákkeltő vírusok, de okozhatnak kellemetlen tüneteket, például szemölcsöket a bőrön és a külső nemi szerveken. A magas kockázatú HPV-típusok a nemi szervek, a fej-nyaki és az anális régió hámjában okozhatnak fertőzést, amelyekből idővel daganatos elváltozások alakulhatnak ki.

A HPV felelős a méhnyakrákos betegségek csaknem 100 százalékáért, a szeméremtestrákok 70- és a hüvelyrákok 75 százalékáért. A vírus azonban nemcsak a nők számára jelent veszélyt. Férfiaknál kiváltó tényezője lehet a hímvessző, a végbélnyílás és a középgarat egyes rákos megbetegedéseinek. A HPV elleni védekezés két pillére a védőoltás és a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel. Az oltás akkor a leghatékonyabb, ha még a szexuális élet megkezdése előtt kapják meg, de később is felvehető: ajánlott férfiak, valamint nők számára is.

Forrás, fotó: Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház