A rehabilitációs eszközöket a Szent Ferenc Tagkórházban, sajtótájékoztató keretében mutatták be. Az intézmény főigazgatója, Révész János a programról szólva elmondta, hogy a vármegyei kórház tagintézményei csaknem hétszázmillió forint értékben, az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) révén jutott hozzá a rehabilitációs eszközhöz, amelyeket az igényeknek és a specifikumoknak megfelelően osztottak szét a Szent Ferenc, a Szikszói és a Mezőkövesdi Tagkórház, illetve a Központi Fizioterápiás Szolgálat között.

A főigazgató kiemelte, hogy az intézményben a rehabilitáció számos formája valósul meg, így a tüdőgyógyászati, a kardiológiai, a mozgásszervi, az ideggyógyászati rehabilitáció, és széles a tárháza azoknak a tagkórházaknak is, amelyek rehabilitációval foglalkoznak. A Szent Ferenc Tagkórházban kétszázhúsz ágyon, elsősorban mozgásszervi panaszokkal küzdő betegeket látnak el, de a kardiológiai rehabilitációs betegek is részt vesznek a fizioterápiás gyógytornász szolgáltatásokban. Az intézményben jelenleg öt reumatológiai rendelés, két mozgásszervi rehabilitációs, két neurológiai és újonnan egy ortopédiai osztály működik. „A nemrég érkezett gépek óriási előrelépést jelentenek a rehabilitációban. A járástanító eszközök elsősorban a stroke-on átesett betegek járástanítását szolgálják majd” – mondta el Kardos Zsófia orvosigazgató-helyettes. A készülékek robot-asszociáltak, ami azt jelenti, hogy egy computerizált robotfej felméri a beteg mozgástartományát, izomerejét, és ahhoz képest számítja ki, hogy a beteg mozgását milyen mértékben kell támogatnia. A rehabilitációs robot például egy teljesen mozgásképtelen, akár kétoldali alsó végtagi bénulással szenvedő beteget is képes megmozgatni, azt az érzetet keltve benne, hogy jár.

A rendkívül modern eszközöket elsősorban ideggyógyászati betegség után kialakuló állapotokban lehet használni, agyvérzés, sclerosis multiplex vagy gerincvelő sérülés utáni bénulások, mozgászavarok esetén. A rehabilitációs robotterápiák előnye a hagyományos kezelésekkel szemben, hogy a betegek többször tudják megismételni a gyakorlatokat, a gép éppen csak annyira és abban segíti, amennyire és amiben szüksége van a betegnek. A kezelést integrált ügyességi játékok és virtuális valóság is segíti.