Az Országos Kórházi Főigazgatóság Ápolási és Betegbiztonsági Igazgatósága részvétele az eseményen hagyománnyá vált az évek során.

A fenti képen a betegekkel és az egészségügyi dolgozókkal együtt ültetett nárciszok láthatóak. Az akkor a földbe elültetett virágok most kinyíltak – némán, de erőteljesen idézve fel a gondoskodás és emberség üzenetét. A palliatív szemlélet terjesztését az Országos Kórházi Főigazgatóság Ápolási és Betegbiztonsági Igazgatósága az egyik legfontosabb küldetésének tekinti. Célunk, hogy a súlyos betegség árnyékában élők ne maradjanak magukra, és a testi fájdalmak enyhítése mellett a lélek terheit is segítsünk hordozni.

A nárcisz a remény virága, az életigenlés és a kitartás időtlen szimbóluma. Nemzetközi szinten a rák elleni küzdelem jelképévé vált, méltóságteljesen képviselve mindazokat, akik ezzel a betegséggel szembenéznek. A Méltóság Mezeje program Angliából indult útjára 1948-ban. Magyarországon 2020 óta az Országos Onkológiai Intézet - más palliatív ellátást végző intézetekhez hasonlóan - minden év októberének második szombatján nárciszhagymák elültetésével emlékezik meg a Hospice és Palliatív Ellátás Világnapjáról, ezzel is kifejezve tiszteletét és elkötelezettségét az életvégi gondozás méltósága iránt.

Ezek a tavaszra nyíló virágok szelíden hirdetik: minden ember megérdemli a szeretetteljes, elfogadó, méltóságteljes életvégi gondoskodást. A nárcisz ma már szerte a világon a daganatos betegek reményének és az irántuk való elköteleződésnek az élő jelképe.

De miért éppen a nárcisz lett a hospice mozgalom jelképe? A virág neve a görög mitológiából ismert Narkisszosz történetére vezethető vissza. Halálának helyén sárga virágok nőttek, melyeket a természetistenségek róla neveztek el nárciszoknak. A nárcisz így lett a belső elcsendesedés, a remény, az újrakezdés és a vég szimbóluma – ezért is választották a hospice mozgalom megható jelképének.